NOVINKY

Čína vítězí v Thomas Cupu  (16.05.2010)

V hlavním městě Malajsie skončila nejprestižnější světová soutěž družstev mužů Thomas Cup. Vítězství obhájila Čínská lidová republika, když ve finále porazila Indonésii 3:0. O 3.až 4.místo se podělily Japonsko a Malajsie. Stejně jako v ženském Uber Cupu se mezi nejlepších osm nejlepších družstev světa prosadily pouze dvě neasijské země, tentokrát to byly Dánsko a Německo. pv

Finále Uber Cupu  (15.05.2010)

V Malajsii právě skončil první vrchol světové skupiny soutěží družstev. Ve finále soutěže žen - Uber Cupu  zvítězila Korejská republika nad Čínskou lidovou republikou 3:1. Po čtrnácti letech nastala změna - z vítězství se raduje jiná země než ČLR. Asijskou nadvládu potvrzuje 3.-4. místo Japonska a Indonésie. Mezi osm nejlepších zemí světa se dostaly pouze dvě neasijské reprezentace, ruská a dánská. Zítra se hraje finále mužské soutěže Thomas Cupu mezi ČLR a Indonésií. pv

Otevřený turnaj žactva v Dobřanech!  (14.05.2010)

V sobotu 22.5. se v dobřanské sportovní hale (u nádraží) koná otevřený turnaj GP C U 15 "O pečeť Purkmistra". Na tento turnaj mají bez omezení přístup i hráči kategorie mladšího žactva. pv

Den Vlaštovky 2010 již v neděli !  (13.05.2010)

Již v  neděli 16.5. se koná Den Vlaštovky 2010 - setkání členů (včetně rodinných příslušníků), příznivců a  přátel Badmintonového klubu Vlaštovka Plzeň. Sraz v 9,00 v tělocvičně, v 9,30 zahájení rodinných čtyřher žactva a postupně i  dalších disciplín a kategorií. Více na pozvánkách, které byly distribuovány v dubnu. Na setkání se těší  pv !

M ČR mladšího dorostu 2010  (12.05.2010)

Během oslav 65.výročí osvobození od německé nacistické okupace se v Hradci Králové konalo Mistrovství ČR mladšího dorostu. Našim zástupcem byl Lukáš Soukup, který nastoupil ve čtyřhře spolu s Jiřím Loudou z plzeňské Bílé Hory; nemohli mít těžší los - v prvním kole se utkali s pozdějšími vítězi mistrovství A.Mendrekem (Brno) a M.Světničkou (Židlochovice).  Naši chlapci proti mistrům republiky podali výkon lepší než poražení semifinalisté Hubáček a Hamáček (kteří získali bronz) a zcela srovnatelný s poraženými finalisty M.Švábem a P.Vraníkem (kteří si domů odvezli stříbrné medaile). // V této souvislosti uvedu zajímavost, která svědčí o problémech s objektivitou vyřazovacího systému, zejména v kategoriích dorostu a dospělých, kde jsou žebříčky ovlivněny starty ve vyšších kategoriích, vynecháváním turnajů z důvodu reprezentačních povinností atd. Bezkonkurenčně nejsilnějšími páry mistrovství byli již zmínění  Mendrek-Světnička a Šelong (Orlová)-Janáček (Český Krumlov). Šelong s Janáčkem z výše uvedených důvodů nebyli nasazeni.Po vzájemném tvrdém čtvrtfinálovém boji ve třech setech zvítězili první jmenovaní. Bylo to předčasné finále. Na poražené zbylo 5.-8.místo, ze stříbrné medaile se radovali jiní. Přes veškerou snahu se nedaří objektivizovat způsob nasazování hráčů při losování, a pravděpodobně se v dohledné době nezmění ani herní systém vrcholných akcí. // Závěrem připomenu největší úspěch západočeské výpravy na M ČR: Kateřina Krejčová (USK Plzeň, dříve Bílá Hora) se stala mistryní republiky ve čtyřhře a získala bronz za dvouhru.  pv

Osvobození od nacismu a konec války v Čechách  (08.05.2010)

Dne 8. května republika oslavila 65. výročí osvobození od německé nacistické okupace. Tento den v roce 1945 vstoupila v platnost bezpodmínečná a úplná kapitulace hitlerovských vojsk. V Čechách se však stále bojovalo. Dne 9.května se u Žatce  odehrála velká bitva mezi sovětskými a německými vojsky. Ve stejný den byla osvobozena Praha. Bojovalo se také u Příbrami, kde Němci kapitulovali až 11. května, boje v okolních lesích zcela ustaly  12. května;  tím válka skončila v Evropě. Německý spojenec Japonsko však kapitulovalo až 2. září 1945. Je historickou skutečností, že největší podíl a zásluhu na osvobození naší tehdejší vlasti Československé republiky i území dnešní České republiky měla Sovětská armáda a 1.československý armádní sbor v SSSR, jehož nejslavnějším velitelem byl generál Ludvík Svoboda (pozdější prezident Česloslovenska). O naše osvobození se významně zasloužily též Armáda USA (většina území západních  a částečně i jižních  Čech) a  národně osvobozenecké armády rumunské a polské.  Naše úcta a vděk patří také českému národnímu odboji, do jehož činnosti se zapojily tisíce Čechů a Slováků a solidárně  také mnoho příslušníků dalších evropských národů. Nezapomeňme utrpení Čechů a Slováků v době 2. světové války a německé okupace; nezapomínejme osvoboditelů, kteří naší zemi i Evropě přinesli mír! pv